Genijalno jednostavni savjeti jamče vam brzi uspjeh.
Najveći uspjeh postiže se zajedničkim djelovanjem svih savjeta. Ali već i ciljana primjena pojedinih savjeta pomoći će vam – jer ćete na taj način sigurno voziti: pametno, opušteno i neštetno za okoliš.
- Mijenjajte stupnjeve prijenosa i vozite se pri niskim brojevima okretaja
- Iskoristite zamah vozila
- Vozite opušteno i predviđajuće
- Osigurajte si slobodu odlučivanja – proširite svoj prostor za djelovanje
- Isključite motor – tamo gdje je to svrsishodno
- Uklonite bespotreban teret i neiskorištene krovne nosače (nadogradnje)
- Namjestite optimalan tlak zraka u gumama
- Vozilo treba pametno održavati
- Koristite sporedne agregate (kao npr. klima-uređaj) svrsishodno i pametno
- Koristite lakohodne gume i ulja
Savjet 1: Mijenjate stupnjeve prijenosa i vozite se pri niskim brojevima okretaja
U praksi:
- stavite sigurnosni pojas, startajte i odmah krenite
- ubrzajte brzo, kratko i snažno
- brzo prebacite u sljedeći viši stupanj prijenosa (između 2000 i 2500 o/min.)
- vozači s automatskim mjenjačem stupnjeve prijenosa prebacuju desnom nogom
- vozite ravnomjerno u visokim stupnjevima priejnosa, dakle vozite s malim brojevima okretaja
U teoriji:
Potrošnja goriva i emisija motora ovise u prvom redu o broju okretaja motora. S većim brojevima okretaja se pri istoj brzini povećava potrošnja goriva. Jednostavna formula dakle glasi: veliki broj okretaja = velika potrošnja; mali broj okretaja = mala potrošnja.
Još prije nekoliko godina se vožnja u srednjem području broja okretaja (2500 - 4000 o/min.) smatrala posebno povoljnom za potrošnju. Danas moderni motori već pri vožnji s malim brojevima okretaja omogućuju najmanju potrošnju i najmanje emisije.
No, područje malog broja okretaja se ne smije miješati s vožnjom ispod broja okretaja u praznom hodu. Prijelaz između područja malog broja okretaja i ispod broja okretaja u praznom hodu označava tzv. „granica cukanja“. Ako vozilo „cuka“ onda je trenutni broj okretaja manji od broja okretaja u praznom hodu (ovisno o vozilu otprilike 1000 o/min.). U tom se slučaju treba prebaciti u niži supanj prijenosa.
"Za uštedu goriva treba dati gas " – ovaj moto u prvi mah djeluje paradoksalno, ali je doista točan: pri istoj brzini je "više gasa“ u visokom stupnju prijenosa učinkovitije glede potrošnje goriva, nego vožnja s "malo gasa " u niskom stupnju prijenosa. To vrijedi i kod uspona (uzbrdica).
Mali brojevi okretaja i "više gasa " uz to motor zagrijavaju brže od velikih brojeva okretaja pri "manjem gasu ", tako da se brže postiže potrebna radna temperatura, te se tako produžava životni vijek motora. Na taj se način smanjuje i razina buke.
Vozilo koje se vozi pri 4000 o/min je matematički jednako glasno kao i 32 vozila koja se voze s brojem okretaja od 2000 o/min.
Vožnja pri malim brojevima okretaja (nisko turažna vožnja) znači dakle da se pri broju okretaja od 2000 do 2500 o/min. prebacuje u sljedeći viši stupanj prijenosa.
Ako nemate brojač okretaja, pomaže sljedeće grubo pravilo:
- prvi stupanj prijenosa pokretanje vozila (cca. dužina jednog vozila)
- drugi stupanj prijenosa do 25 km/h
- treći stupanj prijenosa 25 km/h do 40 km/h
- četvrti stupanj prijenosa od 40 km/h
- peti stupanj prijenosa od 50 km/h
Kod automatskog mjenjača program prije prebacuje u sljedeći viši stupanj prijenosa, kada se pritisak na papučicu gasa nakratko smanji pri željenom broju okretaja ili brzini.
Čim se dostigne prometna brzina, možete ravnomjerno „plivati“ u prometu.
Za gradski promet to znači cca. 30 km/h u 3. stupnju prijenosa, cca. 40 km/h u 4. stupnju prijenosa i cca. 50 km/h u 5. stupnju prijenosa.
Sigurnost:
Naravno da postoje situacije u kojima je potrebno veliko ubrzanje, na primjer kod uključivanja na autoput. Tu bi se uvijek trebao odabrati stupanj prijenosa koji daje potrebni učin ubrzanja.
Tu vrijedi kao i uvijek pravilo: "safety first" (sigurnost na prvom mjestu).
Savjet 2: Iskoristite zamah vozila
U praksi:
- maknite nogu pravovremeno s papučice gasa, ako je jasno da nastavak vožnje nije moguć
- iskoristite mogućnost isključenja potiska (ako postoji),
- pritisnite papučicu kvačila ili pustite da se vozilo kotrlja u praznom hodu (automatski mjenjač ostaje u položaju D),
- i kočite pametno, vodeći računa o vozilima koja su iza vas.
U teoriji:
Tko je već bio u prilici gurati auto, zna koliko su naporni prvi metri.
Kad vozilo jednom krene, sve je puno lakše. Kod pokretanja vozila, npr. na semaforu je doduše dovoljno lagano pritiskanje papučice gasa, ali je potrošnja goriva u tom trenutku jako velika. Ako na sljedećem semaforu opet kočite sve do zaustavljanja vozila, gubi se vrlo korisna energija kretanja.
Tko, međutim, ispravno koristi jednom stvoreni zamah, može izbjeći veliki broj bespotrebnih postupaka pokretanja i kočenja. Umjesto da se bespotrebno zaustavljate, bolje je ostati u pokretu.
Osnovni preduvjet za korištenje zamaha je pravovremeno prepoznavanje odgovarajuće prometne situacije i ciljani slijed radnji.
Prvi korak je ovdje uvijek: „Maknite nogu s papučice gasa“.
Ako vozilo posjeduje mogućnost isključivanja potiska, onda se u tom trenutku više ne ubrizgava gorivo, što je znači da „nema potrošnje“. Gorivo se ponovno ubrizgava kada se dosegne određeni mali broj okretaja.
U tom trenutku, i kod vozila bez mogućnosti isključivanja potiska, bilo bi dobro pritisnuti papučicu kvačila ili pustiti vozilo da se kreće u praznom hodu, budući da je tako potrošnja manja. Razlog za to je da se u ovisnosti o broju okretaja i nadalje upumpava zrak. Kako bi se izbjegao višak zraka, ubrizgava se odgovarajuća količina goriva.
Iskorištavanje zamaha vozila je posebno pogodno u sljedećim situacijama:
- kod približavanja crvenom semaforu, odnosno semaforu koji će vjerojatno prebaciti na crveno, prije nego što je vozilo može prijeći
- kod približavanja znaku „stop“ ili „davanje prednosti“
- kod "stop-and-go"-prometa
Sigurnost:
Savjet "Iskoristite zamah vozila“ ne vrijedi za vožnju po nizbrdicama. Budući da gotovo svatko ima drukčiju definiciju o tomu što je nizbrdica, postoji sljedeće pravilo:
Čim vozilo primjenom ovoga savjeta „samostalno“ ubrzava, dakle samostalno stvori zamah treba voziti s ubačenim stupnjem prijenosa i kočnicom motora.
Vozači s automatskim mjenjačem ostaju uvijek u odgovarajućem stupnju prijenosa.
Savjet 3: Vozite opušteno i predviđajuće
U praksi:
- vozite ravnomjerno i pustite da vas nosi prometna struja („plivajte“) ostanite cool i opušteni
U teoriji:
Emocije u vožnji igraju važnu ulogu i u velikoj mjeri određuju ponašanje u cestovnom prometu. To se odnosi npr. na
- izbor brzine,
- sigurnosni razmak,
- odluke o radnjama tijekom vožnje,
- raspoloženje prilikom vožnje itd.
Problemi u cestovnom prometu se nažalost ne mogu uvijek spriječiti: smetnje uslijed radilišta, drugi sudionici u prometu ili čak bezobzirno, djelomično čak agresivno ponašanje nerijetko su neželjene popratne pojave.
Ponekad smo i samo pod vremenskim pritiskom razdraženi ili pod stresom. Ravomjeran način vožnje, „plivanje“ s prometom i malo više opuštenosti pomažu da suverenije i opuštenije dođemo do cilja.
Savjet 4: Osigurajte si slobodu odlučivanja – proširite svoj prostor za djelovanje
U praksi:
- povećajte razmak prema naprijed
- prijeđite pravovremeno prije prepreke u drugi trak, osim ako se mora primijenjivati postupak «patent zatvarača» (ciferšlusa)
- elegantno izjednačite oscilacije brzine
U teroriji:
Ako se „nabijete“ na vozilo ispred vas, jako ste ovisni o njegovom ponašanju. U tom slučaju često više nema dovoljno vremena za razmišljanje i samostalno djelovanje.
A zapravo je već dovoljan sigurnosni razmak od otprilike 3 sekunde (cca. 40-45 m pri 50 km/h), kako biste opet imali prostor za djelovanje i za aktivno utjecanje na zbivanja u prometu, umjesto da budete samo ograničeni na reagiranje.
Čak i ako se netko „ugura“ u taj prošireni razmak, iskustvo pokazuje da takvi vozači u pravilu odmah „skaču dalje“.
Primjenom ovoga savjeta se već unaprijed mogu spriječiti mnoge kritične sitaucije, bez da se gubi puno zamaha:
- prije prepreke se pravovremeno može prijeći u drugi vozni trak,
- oscilacije brzine se mogu elegantno izjednačiti,
- opasnost da će vas netko (od onih koji se nabiju na vozilo ispred sebe) lupiti odostraga je manja, budući da rijetko kada dolazi do jakog kočenja.
Savjet 5: Isključite motor – tamo gdje je to svrsishodno
U praksi:
- Isključite motor
- kod utovara i istovara
- ispred pružnih prijelaza kada je rampa spuštena
- na semaforima, ako znate da su faze crvenog svjetla duže
- u gužvama
- Dajte kontakt tako da potrošači (npr. pokazivač smjera) mogu dalje raditi.
U teroriji:
3 minute praznog hoda troše otprilike jednako goriva kao i jedan kilometar konstantne vožnje pri brzini od 50 km/h i malim brojevima okretaja.
Kod modernih, toplih motora, je isključivanje motora svrsishodno pri fazi stajanja dužoj od 20 sekunda. Kod kraćih vremena stajanja je omjer između emisija štetnih tvari i uštede goriva nepovoljan.
Ovaj je savjet usko povezan sa savjetom „vozite opušteno“. Ako se naime motor isključi npr. ispred semafora koji vam nije poznat i još ste prvi na semaforu, onda opuštenost može brzo nestati. Briga da će vam drugi vozači možda trubiti ili da motor nećete dovoljno brzo upaliti, često povećava napetost u ovakvoj situaciji.
Utoliko je savjet „Isključite motor – tamo gdje se svrsishodno“ predviđen samo za situacije koje možete jasno ocijeniti. Tako bi se motor trebao isključiti samo ako vam je semafor poznat i ako znate da je vrijeme stajanja duže od 20 sekunda.
Nakon isključivanja motora trebali bi dati kontakt tako da električni potrošači (npr. pokazivači smjera ili ventilacija) mogu raditi.
Sigurnost:
Ovaj savjet vrijedi tek kada vozilo stoji. Tijekom kotrljanja motor iz sigurnosnih razloga naravno ostaje upaljen.
Savjet 6: Uklonite bespotreban teret i neiskorištene krovne nosače (nadogradnje)
U praksi:
- Izvadite iz prtljažnog prostora sve nepotrebne stvari, uklonite nepotrebnu dodatnu težinu
- demontirajte nekorištene nadogradnje, kao npr. krovne nosače, držače skija, krovne kutije, držače bicikala
- vozite kod prijevoza tereta na krovu ili u stražnjem dijelu vozila s primjereno malom brzinom
U teoriji:
Dodatna težina od 20 kg dovodi do dodatne potrošnje od ca. 1%.
Ti se troškovi koji se mogu izbjeći ako prtljažnik ne koristite kao drugi podrum.
Kutije, novine, alat, cipele, vrtni pribor itd. vas prate na svakom kilometru i kasnije se neprimjećeni pojave i na računu za gorivo.
Ciljano pospremanje prtljažnika pomaže da se ukloni nepotreban teret i da vozite jeftinije.
Otpor zraka (Cw-vrijednost) automobila se kontinuirano poboljšava, karosije postaju sve aerodinamičnije a motori sve štedljiviji.
Čak i korišten krovni nosač znatno povećava otpor zraka a time i potrošnju goriva. Posljedica je, i to posebice pri velikim brzinama, dodatna potrošnja od nekoliko litara.
Sigurnost:
Ako možete birati hoćete li teret prevoziti na krovu ili u prtljažniku, uvijek treba preferirati prtljažnik.
Radi vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih s teretom na krovu ili u stražnjem dijelu vozila treba voziti primjerenom brzinom.
Savjet 7: Namjestite optimalan tlak zraka u gumama
U praksi:
- redovito provjerite i korigirajte tlak zraka u gumama
- prilagodite tlak zraka u gumama različitim opterećenjima
- pregledajte gume glede vidljivih oštećenja redovito kontrolirajte tlak zraka u rezervnoj gumi
U teoriji:
Često se podcjenjuje važnost ispravnog tlaka zraka u gumama: ako je tlak zraka u gumama premali pogoršava se bočno vođenje guma, produžava se kočni put i sigurnost je znatno umanjena.
Istovremeno se premali tlak zraka u gumama nepovoljno odražava i na potrošnju goriva.
Već 0,2 bara premali tlak zraka u gumama znatno povećava otpor kotrljanja (do 10%) i tako dovodi do povećane potrošnje goriva i habanja guma.
Tlak zraka u gumama bi se trebao kontrolirati redovito i eventualno korigirati.
Pritom se treba voditi računa o preporukama proizvođača vozila (u uputama za rukovanje ili često na unutarnjoj strani poklopca spremnika) za dotično opterećenje, odnosno stanje vozila. Lagano povećanje tlaka zraka koji je preporučio proizvođač za maks. 0,2 bara je moguće, ako je to opisano u uputama za rukovanje (odstupanje od „komfornog tlaka zraka u gumama“).
I rezervnu gumu bi trebalo kontrolirati redovito, kako u prtljažniku ne bi našli praznu gumu kada jednom bude potrebna...
Sigurnost:
Gume bi trebalo redovito pregledati glede oštećenje, dubine profila i neravnomjernog habanja.
Gume na istoj osovini moraju imati isti tlak zraka u gumama.
Savjet 8: Vozilo treba pametno održavati
U praksi:
- redoviti pregledi (servisi) u stručnom servisu
- treba se pridržavati termina za ispitivanje ispušnih plinova i glavnu inspekciju (pregled)
U teoriji:
Redoviti pregledi (servisi) ne služe samo očuvanju vrijednosti i sigurnosti vozila, već i ekonomičnosti i očuvanju okoliša. Stručnjaci u servisu će provesti optimalno namještanje motora, elektronike i katalizatora/lambda sonde. Tako se štedi gorivo i sprječavaju emisije štetnih tvari.
Izmjena ulja se mora provesti stručno kako bi se zajamčila zaštita podzemnih voda i ekološko zbrinjavanje starog ulja. Visokokvalitetna motorna ulja smanjuju potrošnju goriva i imaju poboljšana svojstva podmazivanja.
Ispitivanje ispušnih plinova i glavna inspekcija (pregled) služe tomu da se nedostaci na vozilu što prije prepoznaju i uklone.
Savjet 9: Koristite sporedne agregate (kao npr. klima-uređaj) svrsishodno i pametno
U praksi:
- uključite potrošače – npr. klima-uređaj, samo kada je to svrsishodno
- izbjegnite nepotrebno zagrijavanje vozila tako da ga parkirate u hladu isključite grijanje prednjeg i stražnjeg stakla čim su stakla odmagljena,
- odnosno odleđena
U teoriji:
Klima-uređaj osigurava komfor i ugodnu temperaturu u vozilu, ali košta dodatno gorivo. Često već i ventilator može osigurati ugodnu klimu u vozilu, i to uz manju potrošnju goriva. Načelno se zagrijavanje vozila već i parkiranjem u hladu može držati u granicama, naravno ako ta mogućnost izbora postoji.
Grijanje prednjeg i stražnjeg stakla odmagljuje stakla i osigurava dobru vidljivost. No ti potrošači često ostaju uključeni i kada nisu potrebni, jer se na njih jednostavno zaboravi. Čim su stakla potpuno odmagljena grijanje stakala bi dakle trebalo isključiti jer na taj način štedite energiju a time i skupo gorivo.
Sigurnost:
No, sigurno se ne isplati štedjeti na pogrešnim stvarima: pravovremeno uključivanje svjetala je neizostavno i nužno iz sigurnosnih razloga. Kod slabe vidljivosti uslijed vremenskih prilika, u sumrak i kod prolaza kroz tunele (djelomično i aleje) je svjetlo odlučujući faktor sigurnosti. Ne samo da vi vidite više, već se i vas prije uočava.
Savjet 10: Koristite lakohodne gume i ulja
Ulja preuzimaju u vozilu više zadataka: podmazivanje (smanjenje trenja i habanja), brtvljenje, odvođenje topline, čišćenje.
Moderna ulja su stoga proizvodi koji ispunjavaju veliki broj međusobno usklađenih funkcija. Pritom kakvoća ulja mora pokrivati područja jako visoke, ali i jako niske temperature, s malim opterećenjima.
Temperaturna područja označena su SAE-razredima (npr. SAE 10W-40 odgovara temperaturom području od –20 do iznad 140 °C).
Od sedamdesetih godina razvoj ide u tom smjeru da se nude sintetička osnovna ulja s aditivima za smanjenje trenja. Ova su u pravilu skuplja od mineralnih proizvoda, ali uslijed manje potrošnje goriva imaju jasan plus (prednost).
Ušteda goriva u slučaju korištenja lakohodnih ulja može iznositi čak u više od 5%.
Gume također imaju razne zadatke: nošenje, gibanje, amortiziranje, vođenje, kočenje, ubrzavanje.
Pritom i otpor kotrljanja ima neposredan utjecaj na potrošnju goriva – što je otpor kotrljanja veći, to je veća potrošnja.
Potrošnja se može smanjiti uporabom energy-guma, odnosno lakohodnih guma.
Automobilska industrija na nova vozila načelno stavlja lakohodne gume. Stoga bi se kod izmjene guma trebalo voditi računa o tomu da se stare zamijene novim lakohodnim gumama, čak i ako su nešto skuplje. I ova se investicija isplati s vremenom – kao i kod lakohodnih ulja. |